Časté dotazy

V tomto článku naleznete dotazy, které naši zákazníci často pokládají. Věříme, že vám tyto tzv. FAQ mohou pomoci. Pokud byste odpověď na vaši otázku nenašli, rádi Vám individuálně poradíme. 

 Pro zobrazení odpovědi klikněte na otázku.

Pomocí sedimentační zkoušky vyhodnotíte, kolik kalu se nachází v čistírně odpadních vod. Použijte ochranné pracovní pomůcky, zejména rukavice. Vyčkejte na fázi chodu - provzdušnění, které by mělo trvat alespoň 5 minut. Připravte si nádobu, do které odeberete 1 l vody z nitrifikační zóny (tj. provzdušňovaná zóna). Nádobu nechte stát v klidu 30 minut na stinném rovném místě. Vyhodnoťte, jestli je vidět rozhraní mezi kalem a čistou vodou. Změřte výšku kalu.

Správný výsledek je, když výška kalu je mezi 30 % až 70 % z celkové výšky hladiny. Pokud je kalu příliš (více jak 70 %), proveďte odkalení čistírny. To se obvykle dělá 1-2x ročně. Pokud je kalu málo, je možné, že se vaše čistírna teprve zapracovává a kal se postupně vytváří. Pokud už čistírna v provozu byla, mohlo dojít k odumření kalu, jeho vyplavení nebo přílišnému odčerpání. Odstraňte příčinu a po 2 týdnech sedimentační zkoušku opakujte.

 

sedimentacni_zkouska

Čistírny typu BASIC, OPTIMA, COMFORT je potřeba obvykle 1-2x ročně odkalit, neboli zbavit přebytečného kalu. Budete potřebovat objednat fekální vůz nebo si zajistit např. kalové čerpadlo. Zapněte čistírnu do fáze provzdušňování, nebo připojte dmychadlo do el. zásuvky, nechte objem nádrže rovnoměrně promíchat asi jednu minutu. Zaveďte koncovku sací hadice fekálního vozu či jiné čerpací techniky do nitrifikační zóny. Dávejte pozor na elementy v této zóně, hrozí jejich vysátí. Pomalu odčerpejte 1/5 až 1/2 objemu nádrže. Pozor, při odčerpávání nesmí být nikdy rozdíl hladiny v nitrifikační zóně a dosazovací nádrži větší než 40 cm, jinak může dojít k poškození dosazovací nádrže!

Po odkalení vyjměte koncovku sací hadice fekálního vozu nebo jiné čerpací techniky. Ihned proveďte dopuštění odčerpaného objemu. Zapněte čistírnu a zkontrolujte výsledek odkalení pomocí sedimentační zkoušky následující den. Pokud nebylo odčerpání kalu dostatečné, opakujte postup znovu. Máte-li čistírnu typu DUO, či SBR, postupujte podle návodu. Obecně platí, že čistírny typu SBR není nutno tak často odkalovat.

Pokud zapracováváte čistírnu, můžete se setkat s bílou pěnou na hladině nitrifikační zóny, která by měla samovolně zmizet, až bude v čistírně dostatečné množství kalu. Případně omezte množství vypouštěných pracích a mycích prostředků.

Vaše čistírna má nedostatek kyslíku nebo obsahuje příliš mnoho kalu. Zkontrolujte celou vzduchovou soustavu (dmychadlo, elementy, případně nastavte intenzivnější provzdušnění). Proveďte sedimentační zkoušku, a pokud je kalu nad 70 %, odkalte. Pokud se v nastavování provzdušnění nevyznáte, obraťte se prosím na vašeho autorizovaného prodejce.

Pravděpodobně se přemnožily vláknité bakterie, odborně se tomu říká bytnění kalu. K přemnožení vláknitých bakterií může dojít při změně prostředí. Vlivů může být mnoho - od přílišného vypouštění tuků, nadměrného zatěžování ČOV, změny v pH, chyby v provzdušnění… Váš dodavatel čistírny vám poradí, jestli je potřeba dávkovat srážecí roztok do čistírny, nebo čistírnu vyčerpat a znovu zapracovat.

Pokud jste provedli sedimentační zkoušku a koncentrace kalu v nitrifikační zóně činí více jak 70 %, proveďte odkalení. Pokud je kalu méně a v odběrné nádobě se střídají zóny kalu, čiré vody a opět kalu, buď je na vině překysličení nitrifikační zóny, nebo nedostatečně proudí kal mamutkou vratného kalu. Aby se zkrátila doba zdržení kalu v dosazovací nádrži, provádí se zvýšení provzdušnění buď na vzduchovém rozvaděči, nebo konkrétní řídící jednotce podle typu vaší čistírny. Pokud si na nastavení netroufáte, obraťte se prosím na vašeho autorizovaného prodejce.

V období zapracování čistírny je to běžný jev, který by měl zmizet. Pokud už je čistírna zapracovaná, může mít vliv změna kvalita odpadní vody na přítoku (nízké pH, snížení teploty, toxické látky, zvýšená četnost praní či nadměrné množství kalu). Doporučuje se snížit četnost praní a upravit provzdušňování. Pokud je zákal na odtoku trvalý, je pravděpodobně čistírna přetížená. Pokud si nejste jisti, jak problém odstranit, obraťte se na svého autorizovaného prodejce.

Výrobní číslo čistírny je uvedeno na štítku připevněné na technologii čistírny, případně je uvedeno v dokumentech dodávaných společně s čistírnou (najdete ho v obvykle v návodu k obsluze nebo záručním listu). Výrobní číslo je vhodné používat při komunikaci s výrobcem, či autorizovanými prodejci pro přesnou identifikaci vaší čistírny.

Autorizovaní prodejci jsou odborníky v oboru a provádějí realizaci a servis čistíren odpadních vod, které my jakožto společnost ENVI-PUR, s.r.o., vyrábíme. Podle vašeho regionu naleznete seznam autorizovaných prodejců tady. Váš autorizovaný prodejce vám pomůže také s nastavením a servisem čistírny.

V denitrifikační zóně je nedostatek kyslíku. Dochází zde k odstraňování dusíkatých látek z odpadní vody. V případě běžných domovních ČOV se nachází pod filtračním košem.

cistirna_schema

Nitrifikační zóna se nachází v těsné blízkosti denitrifikační zóny (v případě klasických biologických domovních čistíren je podél vnější hrany čistírny ve tvaru půlměsíce.) V nitrifikační zóně se pomocí jemnobublinných elementů udržuje vysoká koncentrace kyslíku. Elementy produkují jemné bubliny vzduchu pomocí vzduchové soustavy (dmychadla, hadiček, rozvaděče vzduchu) a řídicí jednotky. Řídicí jednotka ovládá, kdy dochází k chodu a zastavení provzdušňování v určitých časových intervalech. Díky tomu dochází k biologickému odstraňování organického znečištění oxidací.

cistirna_schema

Dosazovací zóna je v případě domovních čistíren BASIC, OPTIMA, COMFORT, EXCLUSIVE, EXCLUSIVE UV ve tvaru kuželu a je umístěna uprostřed nádrže. V čistírně se nachází směs mikroorganismů, které se "živí" organickými látkami z odpadní vody a současně při tom spotřebovávají kyslík. Jde o takzvaný aktivovaný kal. V dosazovací zóně dochází k oddělení (sedimentaci) aktivovaného kalu od vyčištěné vody. Vyčištěná voda poté gravitačně odtéká pryč z čistírny odpadních vod.

cistirna_schema

Zkratka SBR znamená anglicky "Sequencing Batch Reactor", česky "sekvenční dávkový reaktor". Čištění odpadní vody je prováděno v nádrži reaktoru, do kterého se dávkově přečerpává voda ze zóny primární sedimentace. SBR technologie je díky akumulaci vody v primární sedimentaci méně citlivá na výkyvy v koncentraci nátoku.

SBR čistírna obsahuje tři zóny - primární sedimentace, reaktor a kalojem.

Primární sedimentace je první zónou, kam natéká odpadní voda z odpadního potrubí. Voda je pak přečerpána z primární sedimentace do reaktoru.

Reaktor je zóna, kde probíhají jednotlivé fáze čištění odpadní vody. V reaktoru se střídají ve stanovených intervalech fáze provzdušňování a fáze klidu. Změny těchto fází mají vliv na bakterie, které jsou v odpadní vodě přirozeně obsaženy a čistí odpadní vodu. Ve fázi klidu dochází k usazování kalu směrem dolů a v horní části reaktoru se vyskytuje vyčištěná voda, která je odtahována.

Kalojem je další zónou SBR čistírny a je do něj odtahován přebytečný kal. Zóna kalojemu je vybavena elementem pro míchání obsahu kalojemu. Element provzdušňuje aktivovaný kal. Kal se dostává zpět do primární sedimentace a napomáhá ke zvýšení účinnosti předčištění v primární zóně. Objem kalu se tím redukuje.

Do čistírny nepatří: tuky, roztoky z domácích změkčovačů, prací voda z filtrů úpraven vody, barvy, laky, ředidla, silné desinfekce, kyseliny, zásady, odpadní vody z kondenzačních kotlů, dešťové vody, odpad z kuchyňského drtiče. Zamezte přivádění plastů, gum, textilií, zbytků jídla, hygienických potřeb, plen, vlhčených ubrousků do čistírny. Vyhněte se nárazovému praní prádla (např. 4 pračky v sobotu) a raději jej rozložte v čase. Používejte jen nezbytně nutné množství čisticích prostředků, dejte přednost přírodním prostředkům. Vysypávejte filtrační koš v pravidelných intervalech, aby se vám neucpalo kanalizační potrubí.

Naše čistírny odpadních vod jsou konstruovány tak, že není zapotřebí žádné dodatečné bakterie přidávat. Po zapracování čistírny a jejím správném nastavení, čistírna odpadních vod funguje sama. Prvotní vyšší investice se tak brzy vrátí na levném provozu čistírny odpadních vod.

V případě dmychadla nejčastěji dochází k potřebě výměny membrán a čištění prachového filtru. Doporučujeme obrátit se na autorizovaného prodejce, který vám čistírnu realizoval. Pokud byste se i přesto rozhodli provést opravu sami, vždy postupujte podle pokynů v návodu na obsluhu a údržbu daného dmychadla. Zjistěte, jaký typ dmychadla máte na výrobním štítku. Zakoupit náhradní díly k dmychadlům můžete zde.

Nečistoty z filtračního koše domovních čistíren typu BASIC, OPTIMA, COMFORT, EXCLUSIVE, EXCLUSIVE UV je potřeba pravidelně odstraňovat, aby nedošlo k ucpání kanalizačního potrubí. Doporučujeme kontrolu koše 1x týdně.

Obraťte se prosím na vašeho autorizovaného prodejce, který vám čistírnu realizoval. Jeho název/jméno naleznete na dokumentech, které jste obdrželi společně s čistírnou. Seznam autorizovaných prodejců podle lokalit je zde.

Hydropneumatické čerpadlo (slangově mamutka) je zařízení pro čerpání kapalin pomocí stlačeného vzduchu. Z dmychadla se pomocí trubice vhání stlačený vzduch. Odpadní voda je sycena bublinkami a dochází ke změně objemové hmotnosti, díky čemuž je odpadní voda vytlačována nahoru. S mamutkou se můžeme setkat například v dosazovací zóně pro odtah nečistot z hladiny nebo pro snižování provozní hladiny.

Mamutka se může ucpat nejčastěji vlivem sedimentace kalu a tukových částic v potrubí. Jsou tři způsoby zprůchodnění.

1) Utáhněte všechny ventily na vzduchovém rozvaděči a jen ventil ucpané mamutky plně otevřete. Zvýšené provzdušňování by mělo mamutku zprůchodnit. Pokud to nepomůže, vezměte si gumové rukavice a ucpěte rukou odtok z mamutky. Tlakem se obvykle usazený kal vyplaví. Nezapomeňte nastavit ventily vzduchového rozvaděče zpět do původních poloh.

2) Pokud první způsob nebyl účinný, připravte si výkonný vzduchový kompresor. Z dmychadla odpojte vzduchovou hadici a zaveďte do ní hadici z kompresoru. Tlakový vzduch "zátku" prorazí.

3) Pokud ani jeden způsob nebyl účinný, mamutku rozpojte, vyjměte z nádrže a mechanicky ucpané části vyčistěte.

K1192200058 Mamutka vratného kalu 03 ležák produktové foto web

Zjistěte, jaký typ řídicí jednotky a čistírny odpadních vod máte. Na základě informací můžete vybrat ke koupi řídicí jednotku zde. Pokud potřebujete jinou řídicí jednotku, vzneste dotaz a my vám poradíme. Sjednejte si prosím vhodný termín s elektrikářem z vašeho okolí. Výměnu řídicí jednotky může provádět pouze autorizovaný elektrikář, který také provede revizi.

Orientační spotřeba elektrické energie v kWh/den je uvedena v této tabulce:

Čistírna BC 4 BC 6 BC 10 BC 12
BASIC 0,5 0,6 1,2 1,4
OPTIMA 0,6 0,8 1,4 1,7
COMFORT 0,65 0,8 1,4 1,7
SBR 0,65 0,8 1,45 1,75

Při průměrné ceně elektrické energie 4 Kč/kWh a uvážením 365 dnů v roce není provozování čistírny odpadních vod příliš finančně náročné. Naměřené hodnoty se mohou mírně lišit vzhledem ke vstupním hodnotám, výbavou zařízením pro srážení fosforu nebo UV lampou a nastavením procesu čistění odpadní vody.

Základní řídicí jednotky jsou: spínací hodiny, řídicí jednotka OPTIMA a řídící jednotka COMFORT+ Čistírny typu SBR mají řídicí jednotku Bonnel BonBloc Advanced IoT.

Spínací hodiny umožňují nastavení doby chodu a doby přerušení, které se zadávají po čtvrthodinách. Toto nastavení ovlivňuje spínání dmychadla, které vhání do čistírny bubliny vzduchu, které se spolu s mikroorganismy podílí na čistění odpadní vody.

Řídicí jednotka OPTIMA má na výběr jeden z deseti programů. Přednastavené programy buď umožňují chod dmychadla, či jeho přerušení.

Sofistikovaná řídicí jednotka COMFORT+ kromě nastavení provzdušňování umožňuje nastavit noční, či víkendový režim, snižování hladiny či odčerpání nečistot v dosazovací nádrži, nebo provzdušňování nitrifikační zóny po 10 minutách doby přerušení dmychadla na 10 vteřin.

Řídicí jednotka Bonnel BonBloc Advanced IoT umožňuje ovládat čistírnu SBR pomocí lokálního připojení přes Wi-Fi, přímo na řídicí jednotce pomocí tlačítek šipek nahoru, dolů a OK nebo vzdáleně přes rozhraní Aquavisor. Má tlakový senzor, záložní baterii a ventily s nehlučnými krokovými motory.

rj_vedle_sebe

Nikoliv. Čistírna odpadních vod je vodním dílem podle zákona o vodách (254/2001 Sb.). V rámci novelizace legislativy bude povolení záměru vodního díla vydávat stavební úřad. Před žádostí o povolení je potřeba kontaktovat projektanta s autorizací pro vodní stavby, aby vám připravil projektovou dokumentaci. Při správním řízení budete muset dokládat stanoviska od správců povodí, obce a dalších dotčených orgánů. Doporučujeme začít s řešením projektové dokumentace a povolení dostatečně včas - přibližně půl roku před plánovanou fyzickou instalací čistírny.

Nádrže na dešťovou vodu se liší svou velikostí. Hlavním rozhodujícím faktorem je plocha vaší střechy (např. 100 m2) a množství srážek. Množství srážek je možné zjistit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Uvedeme si příklad: občan z Táborska (kde se množství srážek pohybuje kolem 600-700 mm/rok) má plochu střechy 100 m2. Voda v nádrži se mu obnoví průměrně za 21 dní.

100 m2 [plocha střechy] x 650 mm/rok [množství srážek]= 65000 [celkový zachycený objem vody]

65000 [celkový zachycený objem vody] / 365 [dny v roce] = 178 [průměr na 1 den v roce]

178 [průměr na 1 den v roce] * 21 [počet dní kdy se obnoví voda v nádrži] = 3738 l.

Tento táborský občan zvolí nádrž přibližně o objemu čtyř kubíků.

Velikost nádrže by měla být taková, aby se voda průběžně čerpala a doplňovala, jinak by mohl vzniknout zápach. Nežádoucí čichové vjemy vznikají silným znečištěním nádrže mechy, výtrusy ptáků a podobně. Materiál nádrže by měl být dostatečně silný a odolný, na druhou stranu snadno manipulovatelný. Odlévané nádrže (tzv. rotomouldingové) jsou odolnější, než nádrže svařované.

Důležitý je i způsob umístění nádrže - naše nádrže na dešťovou vodu jsou vhodné pro podzemní instalaci. Při úvahách o instalaci nádrže je zapotřebí také zohlednit podloží a hladinu podzemní vody. Pro vyšší hladinu podzemní vody jsou vhodnější ploché nízkoprofilové nádrže.

Ano, v rámci programu Nová zelená úsporám. Výše podpory je závislá od způsobu využití dešťové vody (zálivka, voda užitková) a také od objemu nádrže. O dotaci se žádá elektronicky přes systém AIS SFŽP ČR. Dotaci je možné poskytnout v kombinaci s dalším dotačním titulem (zateplení domu, využití fotovoltaiky, řešení vytápění apod.)

Domovní čistírny odpadních vod v provedení plastové nádrže se obvykle instalují do jámy na připravenou železobetonovou podkladní desku a obsypávají se zeminou. V případech vyšší hladiny podzemní vody, která se zjistí pomocí hydrogeologického posudku, se provádí obetonování nádrže čistírny vodostavebním betonem. Přesný způsob instalace je vždy určen autorizovaným projektantem na základě konkrétní situace a musí respektovat pokyny pro osazení od výrobce čistíren.

cov_v_norsku_instalace_orez

Nádrže na vodu se obvykle instalují do jámy na štěrkopískovou nebo betonovou podkladní desku a obsypávají se štěrkem. V případech vyšší hladiny podzemní vody, se provádí obetonování nádrže. Přesný způsob instalace určuje odborník na základě konkrétní situace.

robox_nadrz_u_domu_vyrez

Kořenové čistírny využívají rostlinné pole s orobinci, kosatci a dalšími rostlinami. Kořenová čistírna je do značné míry závislá na vlivu přírody. Systém kořenové čistírny zabírá na pozemku velké území. Kořenové čistírny proto nenabízíme. Její výhodu spatřujeme v aplikacích mimo přístup elektrického proudu a v instalaci do oblasti s vyšší úrovní ochrany přírody.

Pokud prohledáte e-shop, můžete narazit na zboží s červeným vyznačením „Akce“. Na toto zboží je poskytována sleva. Slevové akce probíhají v různých časových obdobích a doporučujeme e-shop průběžně sledovat. V době konání agrosalonu Země Živitelka poskytujeme návštěvníkům slevové kódy, které můžete zadat do košíku e-shopu.

Ekvivalentní obyvatel představuje průměrného člověka, který vyprodukuje 150 l odpadní vody denně a znečištění o hmotnosti 60 g BSK5 (biochemické spotřeby kyslíku) za jeden den. Tento údaj se používá pro výběr správné velikosti čistírny. Více si o výběru čistírny můžete přečíst v článku "Jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod".